Adaptační kurzy ve školním roce 2023/24

Stejně jako na začátku každého školního roku, tak i letos naši noví primáni vyrazili na adaptační kurz mimo Prahu, aby se mohli navzájem dobře poznat a začít společně budovat třídní kolektiv. S každou třídou vyrazil samozřejmě třídní učitel (s primou A pan Josef Očenášek, s primou B paní Renata Urbanová), od loňského roku s námi také jezdí naše školní psycholožka Eliška Cvrkalová, obvykle je součástí výpravy také jeden ze školních kaplanů. Zapomenout nesmíme také na asistentky z řad našich septimánek, které byly letos obzvlášť důležitými pomocnicemi.
Už třetím rokem vyrážíme na náš adaptační kurz na Jindřichohradecko, do penzionu U statku v Najdku u Lodhéřova. Většina programu se tu odehrává v přírodě, na lukách a v lesích v jeho okolí, jako bonus tu mají účastníci kurzu možnost blízkého setkání s řadou zvířat – od koček, psů, slepic přes stádo koz a ovcí až po několik místních koní.
Letos ovšem primu A potkal velmi netypický adaptační kurz, když zhruba v polovině plánovaného programu, těsně předtím, než jsme si mohli užít dramatické výkony primánů v chystaných divadelních scénkách, začalo zdravotní drama. Většina třídy i pedagogického doprovodu totiž postupně podléhala epidemii agresivní střevní chřipky, téměř polovina účastníků skončila na pohotovosti a kurz tak musel být předčasně zrušen. Náš nehynoucí dík patří všem rodičům, kteří neváhali ještě v noci nebo brzy ráno sednout do auta a pomohli nám všechny naše primánky dostat zpátky domů. Zážitek to ovšem pro nás všechny byl rozhodně silný!
Ačkoliv primu B nic tak dramatického nepotkalo, přece jen i jejich adaptační kurz byl poněkud neobvyklý. Nejen že na něj vyrazili až o týden později, než původně měli, ale na poslední chvíli došlo i ke změně místa – místo do jižních Čech nás autobus dovezl do Krkonoš, na Benecko. V programu jsme sice museli chvílemi improvizovat, ale počasí nám přálo, příroda tu také byla nádherná a všichni účastníci pak odjížděli plní zážitků.

Kateřina Řezníčková, vedoucí adaptačních kurzů.