Výměnný pobyt v Mendenu 19. – 26. 4. 2024

Menden je malé městečko v Německu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko a zrovna tam se nachází naše přátelská škola Walburgisgymnasium, se kterou se už několik let pořádá výměnný pobyt v rámci zlepšení německého jazyka českých studentů a poznání jiné kultury.

V pátek brzy ráno jsme v počtu 23 studentů ze sext a septim vyrazili vlakem a do naší cílové destinace jsme přijeli asi kolem 18. hodiny. Ještě na nádraží nás učitelky přiřadily k našemu Němci/Němce a pak si nás německé rodinky odvezly do našich dočasných domovů. Víkend každý strávil se svou rodinou, takže záleželo zrovna na tom, co si daná rodinka vymyslela, ale obvykle se podnikalo něco ve větší skupině s lidmi z výměny. Někdo byl třeba na lasergame, někdo jel na výlet do okolních měst a někdo byl na zápasu v házené, která je v Mendenu velmi populární. V pondělí jsme strávili 3 hodiny v německé škole a pak jsme jeli všichni společně na výlet do Dechenhöhle, což je krápníková jeskyně, která se nachází nedaleko Mendenu. V úterý jsme jeli, tentokrát bez Němců, do Kolína nad Rýnem, kde nás čekala prohlídka katedrály a pak jsme měli na výběr mezi vyhlídkou z věže nebo čokoládovým muzeem. Kolín se nám všem moc líbil a tento výlet jsme si užili asi nejvíc. Ve středu nás zase čekala dopoledne škola a odpoledne jsme v česko-německých týmech chodili po městě a plnili nějaké úkoly. Ve čtvrtek jsme jeli do Oberhausenu do Gasometeru na výstavu o znečištění v oceánech a pak jsme měli rozchod v nedalekém obchodním centru. A v pátek ráno nás zase čekala cesta domů.

Tato výměna byla rozhodně dobrou zkušeností. Ze začátku to byl trochu šok, protože člověk se může sebelépe drtit němčinu, ale když na něj promluví Němec, je to prostě jiné. Naštěstí jsme si pak rychle zvykli a rozmluvili se a to nás dost jazykově posunulo. Program byl také uspořádán tak, že bylo odpoledne spoustu času něco podnikat, takže jsme navázali mnohá přátelství. Moc jsme si to užili a těšíme se, až za námi Němci přijedou v září!