Semifinále a finále v mezinárodní debatní soutěži v německém jazyce Jugend debattiert in Europa

Dne 5. června 2024 se uskutečnilo semifinále mezinárodní debatní soutěže Jugend debattiert in Europa (česká část). Jako hostitelská škola bylo vybráno naše gymnázium.  

Přivítali jsme hosty z šesti gymnázií z celé republiky. Naši školu reprezentovaly Daniela Marušková a jako náhradník Klára Švandová (obě ze septimy B). Studenti debatovali o tom, jestli supermarkety mají prodat výhradně regionální či sezonní výrobky. Viděli jsme dvě zajímavé debaty, a určitě pro porotu nebylo jednoduché vybrat z osmi debatujících čtyři, kteří postupují do finále.

Finále, které se konalo následující den na Německém velvyslanectví v Praze, probíhalo v nádherném historickém sále, z jehož balkónu v roce 1989 promluvil Hans-Dietrich Genscher k východním Němcům, kteří chtěli vycestovat do tehdejšího západního Německa.

Úvodní pozdrav pronesli německý velvyslanec Andreas Kühne a odborný poradce centrály pro zahraniční školství (ZfA) v České republice Dr. Thilo Herberholz.

Čtyři finalisté debatovali na téma: Má být na školách zavedena pravidelná výuka civilní ochrany? Diváci sledovali zajímavou debatu, ve které nešlo jen o nutnosti připravit děti na výzvy, které čelí moderní společnost, ale také o to, jak bude zavedení takového předmětu organizačně a finančně zajištěno. Během následné diskuze pak mělo publikum prostor pro vyjádření vlastního stanoviska.

Vítězem letošního, již dvacátého ročníku soutěže se stál Ondřej Aleš Augusta z Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci. Spolu se Štěpánem Dvořákem, taktéž z Liberce, bude reprezentovat Českou republiku na mezinárodním finále koncem září 2024 v Berlíně.

Dr. Silke Gester
Školní koordinátorka projektu Jugend debattiert in Europa