Lyžařské kurzy

Prvním sportovním kurzem, se kterým se student na našem gymnáziu setká, je šestidenní lyžařský kurz v sekundě. Nejčastěji byl a i nyní je organizován v Krkonoších. Lyžařských pokroků nejen na sjezdových, ale i na běžeckých lyžích naši studenti dosáhli díky práci řady učitelů, byli mezi nimi například Hana Šulcová, Jarmila Hájková, Alena Musilová, Hana Sklenářová, Hana Marešová, Pavla Kroupová, Milan Sýkora, Jan Šafránek, František Polgár, Jaroslav Trávníček či Marek Böhm.

Nedílnou součástí těchto kurzů bývá dobrá kuchyně, svěží zimní vzduch a přednáška člena horské služby. Ledva se každý účastník naučí správně tlačit koleno dolů, dopředu a dovnitř, popřípadě naklánět své lyže na hrany, střídavý běh či odpich soupaž, je třeba, aby obstál i v testu znalostí. Kurz je vskutku náročný. Snad nezapomenutelný je pro každého účastníka běžecký závod nebo celodenní výlet na běžkách, sněžné stavby a následná sněhová bitva nebo společně strávené večery a zakázané zlobení.

Lyžařský kurz v kvintě navazuje a prohlubuje dovednosti lyžníka, ovšem tentokrát v Rakousku. Vyjma přednášek o technice lyžování, výzbroje a výstroje, dokumentů s lyžařskou tématikou, teorie freeridu a akrobacie se studenti mohou podívat na svoji jízdu z natočeného materiálu a s instruktorem ji rozebrat. Na tomto kurzu je někdy možné i jezdit na snowboardu, běžkovat či si jít zaplavat do bazénu. Také se okrajově věnujeme historii a geografii navštívených míst.

Starší ročníky si možná ještě vzpomenou na výběrový kurz na Dachstein. Zde se nejen studentům a učitelům, ale i rodičům naskytla možnost vzájemně se poznat a společně prožít pár dní na slunci a sněhu.
Lyžařské kurzy na naší škole tedy zahajují snahu o dosažení rovnováhy mezi tělem a duchem!

Sportovní kurzy

Sportovní kurz se každoročně pořádá pro septimy. Duchovním otcem tohoto kurzu byl pan učitel Otakar Čerba, který pod vlivem teroristického útoku na WTC v roce 2001 připravil studentům survival na motivy amerického filmu Zachraňte vojína Ryana. Jednalo se o 24hodinový závod s orientačním během, plaváním a broděním. Studenti využívali znalosti první pomoci, geografie, logiky, pohybové dovednosti, lezení i šplhání. Na tento kurz posléze navázala paní učitelka Jaroslava Hájková a v podobném duchu vedla kurz u Hnačova u Klatov. Významný přínosem do programu byly i outdoorové hry, softball a lakros pana učitele Jaroslava Trávníčka. V současnosti je kurz pořádán v Chrustenicích u Berouna jako přehlídka méně tradičních sportů a aktivit. Studenti si tak mohou na vlastní kůži zkusit běh do kopce, ragby, softball, jógu, frisbee, orientační běh, hod oštěpem, brazilskou sambu, slackline, Zorb Footbal, speedbadminton, lukostřelbu či masáž shiatsu.

Videa ze sportovního kurzu 2023

…skvělá společnost, výborně jsme se bavili a dokonce si i zatančili

Cyklistický kurz

Cyklistický kurz v sextě je zaměřený na posílení třídních cyklistických duší, svaloviny účastníků i posílení vnímání krásy České republiky. Každý rok se najde skupina elitních cyklistů, kteří odjíždí domů s pokořenou stovkou kilometrů za den. Pro některé již zažitá dávka, pro druhé zázračná premiéra a pro některé ihned i derniéra. Vždy je skupina i méně cyklisticky výkonných. Ti objíždí na kole památky, cukrárny a koupaliště. Zakladatelem tradice cyklokurzů byl František Polgár, který umístil kurz do jihočeské Stráže nad Nežárkou. Po něm se organizace chopil pater Jaroslav Trávníček, s nímž studenti mohli obdivovat krásy jižní Moravy, zámek Lednice, Kyjovskou pahorkatinu, CHKO Pálava a užívat si u vodní nádrže Nové Mlýny. V minulém roce se kurz přesunul zpět do jižních Čech, konkrétně do Třeboňské pánve. Studenti tak mají každý rok možnost poznávat sebe i svou vlast ze sedla kola.

Vodácký kurz

Vodácký kurz u nás pravidelně absolvují naše kvinty. V minulých letech jsme na raftech splouvali řeku Vltavu z Vyššího Brodu do Boršova. Tuto trasu jsme využívali k návštěvě zámku Český Krumlov, z lodě jsme si pak prohlédli i klášter Zlatá koruna.

V posledních třech letech splouváme na kánoích z Tršnice do Karlových Varů Ohři, cestou obdivujeme hrad Loket a kolem Svatošských skal na chvíli měníme kanoe za koloběžky. To vše tentokrát pod vedením zkušených vodáckých instruktorů.

Ačkoli se může zdát, že je vodácký kurz ze všech sportovních kurzů nejjednodušší, mnozí studenti budou nejspíš tvrdit opak. Zde se totiž učí ovládat nejen loď, ale ovládat také sebe při převrácení lodě, při dešti, hmyzu, při nízkému stavu vody, při dennodenním balení svých zavazadel, při stavbě a bourání svého stanu či při přípravě pokrmu ze svých zásob. Takže to, co se na první pohled může zdát jako idylka, může být ve skutečnosti úplně jiné.

Sportovní den

Novou tradicí v oblasti tělesné výchovy je sportovní den nižšího a vyššího gymnázia v době maturitních zkoušek. Pan učitel Cabrnoch toto přátelské mezitřídní klání vymyslel, připravil a loni poprvé zorganizoval. Třídní borci se tak mohli předvést ve skoku do dálky, v běhu, fotbalu, přehazované, basketbalu a v petangue. Téměř každý student musel přidat trochu svého potu, aby jeho třída získala slávu a dort jako hlavní cenu. Studentům se celý sportovní den moc líbil, a to mimo jiné proto, že to byla další příležitost, kdy se mezi sebou mohly třídy utkat a porovnat své síly.

Volkswagen Maraton Praha 2019

5. 5. 2019 se v Praze uskutečnila každoroční sportovní událost – VW Maraton. A studenti Křesťanského gymnázia byli opět při tom! Sice nikdo z nich nezávodil, zato šli dobrovolně podpořit a povzbudit závodníky tím, že na osvěžovací stanici podávali běžcům vodu a fandili jim. Největší povzbuzení se ovšem dostalo našemu bývalému školnímu kaplanovi Pavlu Čápovi, který se do závodu jako každý rok aktivně zapojil, a dokonce měl i na skoro 23. kilometru dost sil se s námi vyfotit.

Soutěž ve skládání Rubikových kostek

V úterý 7. 5. 2019 dopoledne se v naší škole pořádala soutěž ve skládání Rubikových kostek, kterou zorganizovali žáci sekundy A. Hlavními organizátory byli Matyáš Sasín, Matěj Hercik, Ondřej Přádný a Tadeáš Ranš, který vytvořil technické zázemí soutěže. Soutěž byla určena pro zájemce z nižšího gymnázia. Soutěžilo se ve dvou kategoriích, a to 3x3x3 a 2x2x2.

Účastníci si tak mohli vyzkoušet rychloskládání (tzv. speedcubing) a porovnat tak nejen své schopnosti, ale hlavně časy mezi sebou… Celkem závodilo 22 nadšenců, každý měl tři pokusy v obou kategoriích a každý skládal, jak nejrychleji mohl. Soutěžící si mohli také vyzkoušet skládání různých jiných Rubikových hlavolamů, které byly k dispozici, když odpočívali mezi jednotlivými koly soutěže.

Soutěž se velmi povedla, všichni si to užili, a proto rádi uspořádáme obdobnou soutěž během příštího školního roku znovu …