Zájezd do Anglie 2023
Oblíbené výměnné jazykové zájezdy se studenty do Spojeného království mají na naší škole již letitou tradici. Na čas byly přerušeny Brexitem a následnou pandemií, která ochromila celý svět. Program zájezdu je vždy koncipován tak, aby se studenti seznámili s nejkrásnějšími místy Anglie. Ubytování v rodinách je zajištěno pokaždé v jiné lokalitě, ale vždy poblíž britské metropole. Výuka anglického jazyka je obvykle zajištěna ve formě tří bloků o čtyřech lekcích a naši studenti jsou rozděleni do skupin dle svých jazykových schopností.
Pro cesty do Anglie využíváme nejčastěji trajektů na trati Calais–Dover (délka plavby 75 minut) s možností odpočinku, občerstvení a nezapomenutelných výhledů na křídové útesy. Blízkost pobřeží oznamují svým křikem racci kroužící nad palubou lodi a studenti si musí dávat pozor na svačinu!
I pro školní rok 2022/23 je výukově-poznávací zájezd v plánu. Letošní cesta míří do střední Anglie k rodišti Williama Shakespeara ve Stratfordu a do malebného okolí s typickými kamennými vesničkami Cotswolds v hrabství Warwickshire. Navštívíme památky spojené se slavným dramatikem a romantický kraj středověkých hradů. Čeká na nás Bourton on the Water – jedna z vesniček s unikátní architekturou, kterou představují domy ze zlatohnědého kamene se střechami z břidlicových tašek, dále navštívíme Blenheim Palace, rodiště sira Winstona Churchilla, s úchvatnými zahradami s vodními terasami a keřovým bludištěm.
Studenti se také mohou těšit do Oxfordu, nejslavnějšího univerzitního města s možností návštěvy New College nebo Christ Church College, kde se natáčel Harry Potter. Naplánovaná je i návštěva Coventry, kde se žáci pokochají historickými i moderními automobily v muzeu. Nadšenci si mohou v simulátoru nejrychlejšího auta na světě Thrust SSC vyzkoušet rychlost přes 700 mph! Ve středověkém klenotu centra města, cechovním domu St Mary’s Guildhallse se přesuneme do alžbětínské doby, kdy zde byla vězněna Mary Queen of Scots, a nezapomeneme ani na působivé ruiny katedrály. Každý den je jiný a čas si samozřejmě uděláme také na ochutnání místních specialit jako fish and chips nebo odpoledního čaje o páté.
Na závěr je plánována celodenní prohlídka Londýna, je toho tolik k vidění, např. ikonické budovy Parlamentu s věhlasným Big Benem, Westminster Abbey, Buckingham Palace, Trafalgar Square, Tower of London, Tower Bridge, HMS Belfast, St. Paul’s Cathedral, Greenwich (nultý poledník), Royal Observatory, Royal Naval College, Cutty Sark atd. Každý program je možný doplnit projížďkou lodí po Temži nebo vyhlídkovou jízdou lanovkou přes Temži.
Poznávací zájezd do Paříže 2023
V neděli 19. 3. ve večerních hodinách jsme se vydali autobusem na čtyřdenní poznávací zájezd do Paříže. Města s jedinečnou atmosférou bohémského života, pouličního umění i pařížských kaváren.
Nejprve jsme se zastavili v Remeši, historické metropoli kraje Champagne, abychom navštívili zdejší katedrálu, kde po staletí probíhaly královské korunovace. Po příjezdu do Paříže jsme se nedočkavě vydali na procházku za poznáváním památek. Naše paní průvodkyně Irma nás zavedla na nejkrásnější místa Paříže. Navštívili jsme Ile de la Cité, Sainte Chapelle, Eiffelovu věž, Montmartre, La Défense, Champs-Elysées, Latinskou čtvrť a další obdivuhodná místa. Nezapomněli jsme ani na návštěvu muzea Louvre a muzea d´Orsay.
Kromě historie a umění jsme také chtěli poznat zdejší vyhlášenou gastronomii. Každý snad ochutnal pravé francouzské baguettes, croissants, macarons.
Součástí našeho programu byla i vyhlídková plavba po řece Seině. Loď plula po celém historickém centru od katedrály Notre Dame po Eiffelovu věž. Ve čtvrtek 23. 3. jsme se museli s okouzlující Paříží rozloučit a vyjeli jsme směr Praha, plní krásných zážitků a vzpomínek.
Zájezd do Berlína 2022
Letošní poznávací pobyt do Berlína se nesl v duchu dvou tváří, které nám tato evropská metropole ještě dnes po mnoha letech od sjednocení Německa nabízí. První den zájezdu jsme si prohlédli část bývalého východního Berlína, např. čtvrť Nikolaiviertel, náměstí Alexanderplatz s Televizní věží a na programu byla i East Side Gallery, kterou jsme nakonec přesunuli do středečního programu. Tam jsme zvládli ze západní části Berlína i Checkpoint Charlie, náměstí Potsdamer Platz, Braniborskou bránu, Říšský sněm (Reichstagsgebäude) a nedaleký památník holokaustu.
Německá výměna Menden 2022
Studentský výměnný pobyt v německém Mendenu od 9. do 16. 9. 2022
Po dlouhé přestávce způsobené pandemií Covid-19 jsme obnovili naše tradiční výměnné pobyty s partnerskou školou v Německu. Ve dnech 9. – 16. září odjelo 21 našich studentů v doprovodu svých učitelů (pí Marákovou a p Böhmem) na týden do německého Mendenu.
Druhá část výměny proběhla od 24. února do 3. března, kdy jsme na oplátku hostili německé studenty a jejich pedagogy v Praze.
Zájezd do Říma 2022
Navštívit Řím je něco jako putovat napříč historií lidstva. Stihnout všechno prostě nelze – zrovna tak jako není v silách Italů to neuvěřitelné množství památek udržovat. Určitá zchátralost prostě k městu patří a spoluutváří jeho atmosféru.
Řím, kolébka civilizace a nejkrásnější město světa, které podle legendy založila roku 753 př. n. l. na řece Tibeře dvojčata Romulus a Remus, byl nejprve jedním z největších císařství na světě a později srdcem křesťanství. Zhruba tři tisíce let ovlivňovala římská veledíla světovou architekturu, malířství a sochařství a postupně se stala vzory renesančního, barokního a neoklasicistního umění západu.
Jak město rostlo, vstřebávalo jednotlivé stavební slohy, takže není nijak překvapivé, že z fasády barokního paláce ční antický sloup či gotický portál nebo renesanční okno. A Řím má také leccos společného s Prahou, pomineme-li impozantní antické památky, italská metropole patří především baroku a to ji právě spojuje s Čechami. Tibera opisuje v Římě podobný meandr jako Vltava v Praze a Isola Tiberina je takový větší Žofín. Naši studenti měli v minulosti několikrát možnost italskou metropoli poznat s učitelem náboženství Jaroslavem Brzákem. V tomto školním roce se organizace návštěvy Říma chopily Z. Procházová, K. Řezníčková a P. Synovcová, které do plánu cesty zahrnuly samozřejmě nejvýznamnější památky – baziliku sv. Petra, Koloseum a Forum Romanum, náměstí Navona s úžasnou fontánou Čtyř řek, Španělské schody, spoustu kostelů, mezi nimi i kostel Panny Marie Zázračné a samozřejmě baziliku Panny Marie Sněžné a sv. Jana v Lateráně. Zapomenout nešlo ani na Benátské náměstí a výstup na Národní památník Vittoriano, odkud je úžasný výhled na celé město. Čas vyhradily i na dlouhé procházky bizarní spletí malebných uliček v okolí Campo dei Fiori, osvěžení v podobě cappuccina v Cafe Greco, nejslavnější římské kavárně, a samozřejmě na vynikající pizzu a gelato u fontány di Trevi.
A to je jen něco málo z toho, co studenti se svými vyučujícími zažili a co dohromady tvoří jedinečnou atmosféru Říma. Na každém kroku je cítit fakt, že právě tudy procházela historie a žili tu umělci i jejich mecenáši. Dopravní chaos, otevřenost místních lidí, kouzlo zdejších uliček a přítomnost papeže – najdeme tu všechno, na co si vzpomene/mme, i moře je doslova na dosah. Při odjezdu si všichni byli vědomi toho, že důvodů, proč navštívit věčné město zvané Řím, jsou stovky, stejně jako důvodů se sem vracet.
Zájezd do Drážďan 2021
Ve středu 3. 11. 2021 jsme se vydali na poznávací výlet do nedalekých Drážďan v německém Sasku. Po příjezdu jsme navštívili Zwinger – obrazovou Galerii starých mistrů a Matematicko-fyzikální ústav, poté následovala komentovaná prohlídka města s průvodci (pro každou třídu jeden) – měli jsme možnost shlédnout impozantní neorenesanční budovu Saské státní opery Semperoper, monumentální barokní královský kostel Hofkirche, 102 m dlouhý vlys znázorňující průvod saských panovníků Fürstenzug či zámecký komplex Residenzschloss, do kterého byla v roce 2004 přestěhována sbírka Grünes Gewölbe – rozsáhlá kolekce královských klenotů, drahokamů, broží, vzácných nádob a cenných figurek. Prošli jsme se po říční promenádě Brühlsche Terrasse a zastavili jsme se u významného barokního kostela Frauenkirche, kam se někteří studenti vrátili v době volného rozchodu, aby se nakonec pokochali krásným výhledem z věže kostela.
Zájezd do Passau 2019
Ve čtvrtek 5. prosince se několik studentů septimy a oktávy vydalo do německého Pasova. Třídy v doprovodu s paní Přádnou navštívily vyhlášenou Pasovskou univerzitu. Na programu prvního dne byla prohlídka kampusu a přednáška o univerzitě. Druhý den se studenti mohli účastnit samotných přednášek jednotlivých fakult. Na výběr byla například psychologie, právo, germanistika, historie a další.
Nejen že se studenti seznámili s chodem školy a poznali tamější školní prostředí, měli také možnost poznat město Pasov při Vánoční atmosféře.
Zastávka na vánočních trzích byla neodmyslitelná stejně jako nákupy, a to všechno navzdory nepříznivému chladnému počasí.
Výlet zakončili studenti v pátek v pozdních hodinách příjezdem do Prahy, obohaceni o nové zážitky z univerzitního prostředí.
Francouzský výměnný pobyt 2018
Od 15. do 20. ledna 2018 proběhla druhá část studentské výměny mezi Křesťanským gymnáziem v Praze a francouzským Lycée Charles Coulomb d´Angoulême. Navázala na pobyt českých studentů ve Francii z února 2017. Hlavním cílem byla tehdy společná práce na projektu na téma Barva a světlo, jehož výstupem bylo vytvoření vlastních komiksů. Úspěch tohoto projektu dokazuje skutečnost, že byl na jaře loňkého roku oceněn první cenou ve francouzské národní vzdělávací soutěži Hippocrène za vzdělávání v Evropě. Tuto cenu si francouzští studenti osobně převzali v Evropském parlamentu ve Štrasburku.
Pobyt v Praze byl zaměřen na prohloubení vazeb mezi studenty a učiteli, vzájemné kuturní poznávání a také na původní téma projektu. Třicet jedna francouzských studentů bylo ubytováno v rodinách svých českých korespondentů, tři francouzští učitelé zase v rodinách svých českých protějšků.
V průběhu týdne společně navštívili historické centrum Prahy. Pod vedením průvodce si prohlédli památky Starého města, Malé Strany a Hradčan. Navštívili Pražský hrad nebo expozici věnovanou dějinám univerzity v Karlolinu. I po ukončení oficiálního programu studenti mnohdy společně ve velké skupině nebo v několika menších organizovali vlastní aktivity. Byli na hokeji, na bowlingu nebo šli bruslit ap. Oficiální program byl přesto zaměřen na původní téma projektu. V klubu Batalion, který je vyzdoben nestorem českého komiksu Kájou Saudkem, proběhla beseda s jeho manželkou Hanou.
Poslední den pobytu se studenti seznámili s tím, jakým způsobem byl u nás komiks v šedesátých letech využit v české kinematografii například ve filmu Qui veut tuer Jessie.
Ani věda a téma barva a světlo nezůstaly stranou. V pražském planetáriu jsme shlédli komentovanou projekci Noční obloha 8K a ve čtvrtek jsme navštívili Národní technické muzeum.
Studenti septimy na poslední den připravili interaktivní kvíz, kde si Francouzi formou soutěže ověřili, co všechno vědí o českých reáliích v oblastech jídla, historie, geografie nebo umění.
Mezinárodní setkání Osvětim – Krakov 2017
Letošní septima se 20.–24. září vydala na mezinárodní setkání mládeže do Osvětimi, resp. Krakova. Na konferenci, pořádané Komunitou Sant´Egidio, s mottem „Mladí Evropané za svět bez násilí“ přijelo včetně našich studentů přibližně 600 mladých lidí ze zemí střední a východní Evropy (např. z Ruska, Ukrajiny a Maďarska).
Součástí programu bylo svědectví paní Rity, pamětnice romského holocaustu a pokusů dr. Mengeleho v Osvětimi-Březince, dále návštěva muzea v bývalém KT Osvětim I a nakonec i tichý pochod spojený s pietním aktem v Osvětimi-Březince. Poslední večer v Polsku byl věnován individuální prohlídce historického centra Krakova.
Smyslem konference a dalšího programu bylo seznámit se s historií, zaujmout k ní stanovisko a poučit se z ní. Chceme-li se totiž v budoucnu alespoň přiblížit ideji světa bez násilí, musíme nejdříve znát vlastní minulost.
Milano a Valterina 2015
O letošních podzimních prázdninách, které byly ještě prodloužené o státní svátek připadající na středu, vyjela malá skupina pedagogů a přátel školy do Itálie na poznávací zájezd. Stejně jako před dvěma lety organizoval celý výlet p. Pavel Čáp. Program výpravy byl skutečně pestrý a téměř po celou dobu nám i počasí přálo – mohli jsme tedy obdivovat jak podzimní hory a krajinu nedaleko Bormia, tak rušné Miláno, kde právě končilo Expo 2015. Prohlídka Milána byla poučná a zajímavá, mohli jsme zde navštívit slavnou katedrálu Narození Panny Marie, katedrále věnované muzeum, slavnou galerii (pasáž) Viktora Emanuela II., baziliku sv. Ambrože a alespoň zvenku si prohlédnout věhlasnou La Scallu.
Při pěších výletech do hor se nám zase takřka na každém kroku nabízely neskutečné výhledy, ve kterých se střídaly zasněžené vrcholky hor se zlatozelenými svahy korunované blankytně modrou oblohou.
Každý den našeho pobytu přinesl nové vjemy, a tak by bylo velmi těžké určit, který byl tím nejlepším. Dohromady však vytvořily nezapomenutelný zážitek, který snad nikdo z nás nezapomene.
Florencie a Toskánsko 2013
26.-31.10. 2013 jsme se vydali na cestu za památkami Toskánska, z nějž jsme navštívili Florencii, Luccu, Pisu, Pistoiu, Ravennu, Padovu a S. Gimignano. Florencie, jíž se někdy přezdívá „Athény středověku“ a která je hlavním městem Toskánska, se nám na čtyři dny stala výchozím místem pro výlety.
Firenze, tak zní italský název města ležícího na řece Arno, bývala svého času jedním z nejbohatších italských obchodních měst a pravděpodobně i díky tomu se zde zrodila renesance. Historické centrum této kolébky renesance je zahrnuto v seznamu památek UNESCO už od roku 1982 a není se co divit. My jsme se na vlastní oči přesvědčili o tom, že je na tomto seznamu zcela právem.